Historie

   V této části webu jsou podrobně popsány nejzajimavější končiny od roku 1997. Takto sepsané podrobnosti o končinách ještě nikde nikdy nebyly, proto se hlavně mladší ročníky mohou podívat na podobu končin v Děrném před pár lety. Pro ty, co tyto končiny pamatují, je zde alespoň možnost si připomenout originalitu a vtip jednotlivých ročníků. Můžete se zde exkluzivně dozvědět i informace, které jste nikde neslyšeli. Připravujeme do této sekce i další zajímavosti z jiných let.

Cyrkus Děrenski

Na webu Derne.cz a facebooku Děrného již aktualizujeme fotogalerii a videogalerii z letošních končin. Odkaz:http://www.derne.cz/content/konciny-2015-fotogalerie-video

 

Končiny 2013

7. prosinec roku  2012, obyvatelé Děrného jsou zdrceni zprávou o hrozící epidemii  zákeřného virového onemocnění, které napadá především  lidi středního věku. S řešením přichází akademik Bahr, který zemřel v roce 2000  a ve 22. století se reinkarnoval v profesora chemie na Harvardské univerzitě. Vyděšeným vesničanům přináší naději v podobě zprávy o  zázračném medikamentu, jehož poslední zbytky je ochoten darovat postižené vesnici. V hospodě U kaštanu se schází krizový štáb, který rozhodne o  vyslání expedice s cílem  kontaktovat Bahra a přivézt láhev s lékem. Jsou  vybráni a vycvičeni  čtyři  stateční kosmonauti , kteří vyrážejí v raketoplánu  vstříc budoucnosti s cílem zachránit vesnici od katastrofy. O této misi se dozví diktátor Adolf Hitler, který ve svém  bunkru od doby Hegerovi prohibice trpí nesnesitelným absťákem. Rozhodne se vyslat skupinu německých astronautů,  aby děrenské přemohli a ukořistili poslední kapky lihu.    Strhující let časem i prostorem  vyvrcholí napínavou scénou odehrávající se v roce 2130, během které aktéři svedou  boj na život a na smrt. Jak dopadne boj o  záchranu vesnice a jejích obyvatel? Dozvíte se v sobotu 9. února 2013.   

Končinový  muzikál, drama

Přístupno do: 99let

Režie: K. Duda

Scénář: Š. Burianová

Hudba: DH Děrničanka

V hlavních rolích: T. Bena, Kraken, L. Divín, P. Čepka

 

Děrenská tenisová škola 2012

Tisková zpráva:

Kvitová se v Děrném  pokusí získat historicky první grand slámový titul

Slezskou metropoli Děrné čeká v příštích dnech vrcholný sportovní zážitek – historicky  první grand slámový turnaj s názvem Děrenský kanár. Proti nejlepším tenistkám okruhu WTA se na kurtech z prvotřídní kanadské polární slámy představí místní  rodačka Alice Dardová, svěřenkyně šéftrenéra tenisové školy mládeže Aloise Neblahého. Domácí tenistka využije tzv. divokou kartu a ve  třetím kole narazí na světovou dvojku Petru Kvitovou.  A je to právě velmi rafinovaně zvolený povrch, který by podle všech předpokladů neměl Kvitové v jejím úvodním zápase na turnaji vyhovovat.  Především díky tomu, že se v něm ztrácejí slajsované míče a pokud fulnecká hráčka  přepálí začátek, může dojít k jeho vznícení a následné kontumaci zápasu ve prospěch Dardové .  David Kotyza, trenér  druhé nejlepší hráčky světa přiznává, že souboj bude velmi vyrovnaný a neodváží se tipovat výsledek. „Hra děrenské tenistky  je pro mne velkou neznámou, stejně tak  jako tréningové metody Neblahého“, prohlásil v rozhovoru pro televizi Smršť. Trenér Kvitovou od účasti na turnaji podle svých slov odrazoval, vysoké dotaci  a touze vyhrát prestižní  turnaj na slámě však jeho svěřenkyně nedokázala odolat. Podle odborníků sehrála při rozhodování Kvitové  jistou roli také zvláštní forma rivality. Fulnecká tenistka stejně jako  mnoho dalších obyvatel  městečka nacházejícího se poblíž slezské metropole závidí děrenským jejich úspěchy  v oblasti vědy, techniky, kultury i sportu. Není tajemstvím, že její tenisové začátky jsou spojeny právě s trenérem Neblahým, který ji ve čtyřech letech vyřadil z přípravky své školy. Lvice z Fulneku  tak bude chtít v sobotu 18. února na kurtech  Kongresového centra dokázat, že toto rozhodnutí nebylo z nejšťastnějších.  Přímý přenos ze zápasu  můžete sledovat  od 21:30 na sportovním kanálu TV Smršť.

 

Děrné-Kostelec má talent! 2011

 

Podle  posledních výzkumů uznávaného sociologa  Dr. Naivy  z Univerzity Palackého v Olomouci se u většiny velkých světových měst objevují dlouhodobě problémy s negramotností a nedostatkem talentu.  Vědec dále dodává, že „velkým štěstím pro střední Evropu a Českou republiku je dynamický rozvoj kulturního a ekonomického centra Slezska – Děrného – spolu s jeho nevýznamnější čtvrtí Kostelcem. I když v některých čtvrtích tohoto velkoměsta jako například Kujavách či Fulneku duševní kvalita mírně zaostává a o talentu mnohých jejich obyvatel lze vážně pochybovat, můžeme s jistotou konstatovat, že jeho centrální část, tzn. oblast v těsné blízkosti kongresového centra a mrakodrapů nad centrálou slezského hasičského sboru tuto nerovnováhu úspěšně vyrovnává“.       
 

   V sobotu 5. března 2011 se můžete na vlastní kůži přesvědčit o pravdivosti těchto teoriií.  Šťastnější z vás se budou moci projet metrem, jehož zbrusu nová stanice bude slavnostně otevřena ráno  v 10:00. Účast přislíbili mimo jiné prezident České republiky Václav Klaus spolu s nejvyšším představitelem Spojených států Barackem Obamou. K mání budou  výhodné karty OPENCARD, pouliční prostitutky i balený velkoměstský smog. Na slavnostním galavečeru konaném od 20:00 v Kongresovém centru pak vystoupí nejprofláknutější hvězdy děrenského showbusinessu. Nebude chybět bouřlivák Kraken, účast v porotě přislíbila známá moderátorka TV Smršt Radana Nenechavá.

   Nepochybujte o tom, že Děrné Kostelec má talent a nepropásněte šanci uvidět to nejlepší z metro-pole. Jednoduše přijďte.

 

 

 

 

 

Egzoti zůstanou 2006


2006_maly.jpg, 191kB

   Inspirováni vlnou realitních šou se organizátoři rozhodli přivést tento druh zábavy také do Děrného. Byla to velmi drsná a peprná podívaná, u některých starších spoluobčanů vyvolala vlnu nevole. Na tomto místě bychom chtěli poznamenat, že záměrem organizátorů bylo především ukázat negativní stránky těchto pořadů jakými jsou narušování soukromí, vysoký stupeň vulgarity, perverzity a nestoudnosti. Připravili tak technicky nejnáročnější show v dějinách děrenských masopustů. Nevěřící diváci na sále sledovali přímý přenos z vily (místnost vedle knihovny), ve které byli zcela záměrně koncentrováni největší úchyláci všech dob, narkoman Karel Šleha v podání M. Schoppika, trestanec Teodor Krakínek ztvárněný J. Divínem, sedlák Ctirad Mamoň (O. Straka), homosexuál Josef Pepko Hulín (J. Mana ml.), učitel MŠ, pedofil Jiří Nerv (P. Čepka) a sadomasochista Květoslav Jehně (T. Bena).

    Nechyběla ani noční show, předtančení tentokrát proběhlo na motivy písničky Chinaski Tabáček. Atmosféra ve vile z minuty na minutu houstla, o což se přičinilo malé nedopatření ve formě několika beden piv a mnoha litrů kořalky. Na závěr už bylo velmi těžké navázat jakýkoliv verbální kontakt se soutěžícími, takže se nepodařilo vybrat vítěze. Tím se, jak doufáme, stali spokojení diváci.Zimní olympijské hry 2005


2005_hry

   V tomto roce nás postihla tragická událost. Skupinu připravující končiny opustil nečekaně Franta Bar. Byla to velká ztráta, protože tento nejtalentovanější herec a v podstatě největší hvězda večerní show vždycky dokázala rozesmát celý sál, a to bez nějakého velkého nacvičování a zbytečných zkoušek. Nikdo nepochyboval o tom, že bude těžké jej nahradit, musely se začít hledat jiné cesty, jiné zdroje. Naštěstí se do týmu vrací již v minulosti osvědčený performer z dolního konce Petr Čepka, který se připomíná již v odpoledním průvodu v masce cikánky. Vedle něj procházejí vesnicí např. Petr Číž v masce bílé paní,Tonda Svobodník ml. jako skokan na lyžích nebo Ondra Straka, miminko s dudlíkem. Objevuje se staronová nevěsta, Martin Chrástek, v medvědím kožichu pak Michal Brož.

2005_hry

   Večerní program byl velkolepý. Děrné se totiž vedle Calgary, Nagana a dalších míst stalo dějištěm Zimních olympijských her. Vše začalo trochu smutným vzpomínkovým videem, lidé v sále uctili památku zesnulého Františka a zesnulých členů TJ. Poté se „rozjel“ slavnostní ceremoniál, který byl zpestřen podmanivým pěveckým vystoupením Josefa „Krakena“ Divína. Následoval nástup sportovců. Jako první se v sále objevují sportovci Sovětského svazu (L. Divín, J. Mana, J. Papřok) v tradičních červených teplákovkách, za nimi se rozvíří sukně reprezentantů Skotska (J. Machala, T. Vagai,P. Vávra nejml. a Martin Brož) , následuje Ghana (Michal Brož, Marek Storzer, Petr Číž) a hned za ní kráčejí pevným krokem domácí, reprezentanti Děrenského knížectví (T. Bena, J. Divín ml., Martin Schoppik, Ondřej Straka). Čeká se na zapálení olympijského ohně, které provede krasobruslař Čepka, obutý do slavnostních gumáků. Tuhé boje svádějí běžkaři i krasobruslaři, vrcholem je let na lyžích Tomáše „Pupka“ Beny. Na laně přivázaném k jednomu ze sloupů pomalu sklouzává mezi tleskající diváky. Končí další nezapomenutelný večer.Noc gladiátorů 2004


2004_gladiatori

   Hlavní myšlenkou a záměrem končin bylo tentokrát uspořádat v Děrném show ve stylu gladiátorských zápasů známých ze starého Říma. Organizátoři se dodnes domnívají, že zavedení této tradice v Děrném odpovídá váze a důležitosti tohoto významného centra Slezska. Zajímavý moment nastal již při vypravování průvodu, ke kterému se na poslední chvíli zcela neočekávaně připojil Drahoš Matuška zvaný „Pomeranč“, děrenský patriot známý z mnoha scének Kácení máje. V masce příslušníka SNB dbal nad pořádkem a disciplínou členů průvodu a nahrazoval tak masku Laufra. Na mnoha fotkách jej vidíme s nechvalně proslulým výběrčím daní Zbyňkem Šmeidlerem, nechybí Petr Daňa v roli ženicha a Soňa Vagaiová jako nevěsta. Partička kolem jsou samé známé firmy, nastupující mladá generace – Pavel Vávra ml., Tomáš Vagai, Ondra Straka, Michal Brož vedle ostřílených harcovníků Pepy „Krakena“ Divína, p. Rudolfa Skočka, Dáši Šmeidlerové a dalších. Děrničanka se připravovala na večerní vystoupení, v průvodu ji nahradila Fulnecká kapela.

   Večer gladiátorů, jak byla celá akce nazvána, otevřelo vážení gladiátorů. Atmosféra v sále napjatá hudbou Tata Bojs ještě zhoustla, když diváci uviděli první kousky svalů nastupujících borců. Boxeři Mr. Derick Šopík, Mr. Bobovič Kubový, Mr. Danek Štefka, Mr. Chemik Divín, Mr. Pupek Bena, Mr. Trucker Capitan Kraken, Mr. Broge Brož, Mr. Brož, Kličko z pískovny nastupovali za asistence roztleskávaček (Pepa Mana, Petr Číž, Petr Schenk a Jan Papřok) a doktorů (T. Vagai a P. Vávra) k nejtěžšímu duelu ve své kariéře, zápasu s velmistrem, kterého opět nenapodobitelně ztvárnil místní velikán Franta Bar. Ten po tuhém boji samozřejmě zvítězil. Pochování basy se ujímá Miloš Bena spolu se svým bratrem Lumírem, kteří celebrují slavnostní mši.Markrabský bál 2003


2003_bal

   V roce 2003 byly končiny uspořádány jako markrabský bál. Na jejich přípravách se velkou měrou podílel markrabě děrenský, svobodný pán Franz z Děrného. Průvod byl velmi pestrý, jeho obsazení excelentní. Kromě ženicha v podání p. Josefa Many a nevěsty, p. Jančálkové se zde objevují hvězdy jako např. p. Šmeidler, Miki Vagai či Mira Vala. Celou suitu uzavírali příslušníci nejmladší generace.

   Slavnostní galavečer začal předtančením místních akvabel, které v čele s nezapomenutelným Tomášem „Pupkem“ Benou v roli Věrky předvedly, že i v Děrném se rodí talenty s obrovským pohybovým nadáním. Doprovázené směsí písní MIG 21 ukázaly vnadné akvabely více než třem stovkám diváků bravurní choreografii. Vrcholem večera byla korunovace markraběte děrenského, svobodného pána Franze z Děrného, který se stal vládcem království Slezského. Do sálu dorazil s početnou družinou svých nejvěrnějších, vítán nadšenými poddanými z Děrného a okolí. Slavnostní mši za panovníka sloužil opět Emil „Miloš“ Bena.TV Smršť 2000


   Končiny vstupují do nového milénia charakterizovaného jako tisíciletí nanovláken, pilotovaných letů k Marsu, špičkových technologií, apod.. A protože nechceme zůstat pozadu, připravujeme nejnáročnější končiny dosavadní historie. Již dlouho dopředu předtáčíme rozhovory s lidmi z vesnice pod záminkou vzniku filmu o sportovcích, abychom vše zákeřně sestříhali k naší podobě. Používáme klasickou osmičkovou kameru, střihový software je pro nás nedostupný, a tak vše, slovo od slova, stříháme několik týdnů ručně na klasickém videu. Rodí se nová, ryze děrenská televize „ Smršť“. Z našich myslivců se rázem stává nebezpečná teroristická organizace „Blizard“, kterou odhaluje náš reportér Jaroslav Hadrbolec (Mocan). Inteligenční kvocient obyvatel obce zjišťuje František Trojkolka (Dandis), Yetiho vystopuje pomocí psa Bobíka Štepán Beránek (Jirka Svobodník). Sprejera Feryho Daňu naopak v Praze odhalí reportér Fridolín Játoviděl(Lada Divín). Mnoho dalších zajímavostí předkládají našim divákům v sále reportéři Radana Nenechavá (Radim Chrástek) a Ray Bobo (Bob Kubový). Hudební Eso uvádí Kraken, sportovní zprávy Daša Šmeidlerová. A jako bonbónek na závěr počasíčko s Frantou Baarem. Náročné a na tehdější techniku téměř zázračné. Plastickou výzdobu sálu vytváří Saša Mocová se svými žáky.

   V odpoledním průvodu se oběvuje nevěsta v podání již tradičního herce ženských rolí Radima Chrástka, která si ke končinovému oltáři vede Dandise (Petra Daňu). Sbor svatebčanů tvoří dále vojáci v historických uniformách, šlechticové se zlatými knoflíky u fraků, bílá paní,do které se nasoukal Mamut (Petr Číž), medvěd Luboš Machala, výběrčí daní Zbyňa Šmeidler, doktoři a mnozí další. Tento rok je charakteristický dobrou slivovicou, platy vajec a teplým počasím.Požár u Manů 1999


Znám jeden kopec není prudký velice,
pod ním se rozprostírá malá vesnice,
domy a ulice svítí tam čistotou.

Tam by chtěl nejeden člověk zakotvit a žít,
postavit vlastní dům nebo pronajmout byt,
...tak to je Děrné, jedině Děrné, překrásné Děrné.

   Tohle je jedna sloka s refrénem z ódy na Děrné, kterou zapěl sbor olympských bohů na těchto končinách. Celé téma končin se neslo v duchu hudby. Místo tzv. předtančení vystoupil v oblaku dýmu asi dvacetihlavý sbor, který ve třech písních oslavil jedinečnost Děrného ve světě. V první budovatelské písní je zhodnocena situace v JZD, jsou představeny jasné zítřky. Druhá píseň se věnuje oslavě děrenského fotbalu, zvláště jejímu fenoménu Krakenovi, který v jedné sezoně zařídil to, že do Děrného jela po jeho zákrocích dvakrát sanitka.


U šaten stojí nosítka,
protože hraje desítka,
Josef je dneska ve varu,
to zas bude bitka, bude boj.

Čučák se zvolna rozbíhá,
v krvi zas dvě promile má
a Kraken boří obranu ...

   Třetí grandiózní písní je výše zmiňovaná Óda na Děrné se sólisty Mocanem, Bobem, Krakenem, Honzou Papřokem a Radimem Chrástkem, který zpíval soprán k oslavě děrenských žen.


   Tradičního pochování basy se ujímá osvědčená dvojice Miloš Bena a Pupek (Tomáš Bena). Kropičem je opět Mira Vala, basu nesou Pavel Vávra, Luboš Machala, Petr Novák a Kamil Storzer. Vrcholem večera je muzikál, který imituje požár u Manů, po kterém naštěstí vše dobře dopadlo. V hlavních rolích vystupuje Radim Chrástek, Čepis (Petr Čepka), Honza Papřok. Prchající prase před řezníkem hraje Chrobák (Jura Číž).Toto vystoupení je již náročnější na techniku, používá se školní meotar, pro zobrazení textu a poprvé je použit, tenkrát ještě těžko sehnatelný, data projektor k promítnutí fotek doprovázející zpěvy. Výčep je zařízen ve stylu první pomoci s kapáky a jinými zdravotnickými pomůckami pod vedením primáře Zdenka Vrabce a lékařů, lékařek Jitky Vrabcové, Paní Krolové a Pana Krola.Taneční extáze a stínové divadlo 1998


   Po vydařené premiéře končin, kterou organizovala nastupující generace v roce 1997, přichází končniny 1998 opět s něčím novým a rozsáhlejším. Je důsledně propracována propagace, vedle plakátu a inzerce v regionálních zpravodajích zdobí opavsko-ostravskou křižovatku ve Fulneku obří bilboard s jitrnicí a sloganem „Všechno má svůj konec jen jitrnice dva“. Investice času a práce vložená do propagace se promítla co do návštěvnosti, tak také popularity končin. Do sálu je nutné zapůjčit několik desítek židlí a stolů, protože kapacita 300 míst již nestačí. Nová je organizace večera. Místo klasického jednoho vstupu s pochováním basy se přesně ve 21:00 objevují na parketu cvičenci tanenčí skupiny „Extáze z nových Dvorů“ v podání již tradiční sestavy v čele s Bobem Kubovým, Radimem Chrástkem, Krakenem a pod vedením masochistické cvičitelky Petra Čepky. Ve 23 hodin je pochována basa Mons. Milošem Benou a jeho synovcem v kněžské službě Pupkem (Tomášem Benou). Vrcholem celého večera je pikantní stínohra se silně erotickým podtextem, která vzniká na základě skutečné události proběhnuvší v domě našeho budoucího markrabětě Františka, který bohužel opomenul zavřít okna. Proto i dialogy v této scéně velmi odpovídají skutečnosti. Režie se ujímá Mocan (Petr Moc) a úspěch těchto končin jej přímo předurčuje pro setrvání v této funkci i v dalších letech. Končinový večer končí brzo ráno v hospodě u televize při finále hokeje v Naganu a tak je radost dvojnásobná.

   Odpolední končinový průvod je bohatý na kostýmy a masky. Role ženicha se ujímá opět po roce Šneček (Petr Schenk) a role nevěsty Čučák (Pavel Jurčík). Čučák se stává v novodobé historii končin první nevěstou, která nedošla do cíle. Na záznamu je zcela zřetelně vidět jeho snahu dotáhnout průvod až do konce, ale zastavení u Dubců zcela definitivně hatí jeho plány a Čučák je odvlečen do věčných lovišť ve své posteli. Role nevěsty se ujíma Dáša Šmeidlerová, která dovede ženicha a celý průvod až do sálu. V bohatém masopustním průvodu lze zahlídnout statného myslivce (Jirka Krol), indiány (Petr Novák, Jura Číž), bohy Olympu (Kraken, Honza Papřok), šmouly, námořníky, vojáky a pohledné vojandy.Hospodská rvačka 1997


   Na podzim roku 1996 se schází skupina starších, ostřílených organizátorů končin v Děrném, mezi kterými nechybí Jaroslav Skoček, Stanislav Šmeidler, Antonín Svobodník a Jiří Chrástek se zástupci mladší generace zastoupené Zbyňkem Šmeidlerem, Petrem Mocem a Petrem Daňou. Je dohodnuto, že se v tradici bude pokračovat i nadále, štafetu organizace přebírá mladší generace, která od zkušených harcovníků dostává příslib plné podpory. Začíná těžká, ale krásná práce na přípravách Končin 1997. Lidé ve vesnici jsou této akci velmi nakloněni, a tak není problém dát dohromady tým, který se postará o úspěšný průběh akce. Končinový průvod vyráží na obchůzku vesnicí v čele s ženichem Petrem Šenkem a nevěstou, kterou představuje brankář TJ Děrné Štefan Minárik. Za nimi uvidíte například vojáky (R. Chrástek, Z. Vrabec ml.) nebo kouřící jeptišku Petra Čepku. Náladu podmalovává Děrničanka, jejíž členové se tu a tam ztrácejí v labyrintu děrenských uliček. Je veselo a tak to má být.

   Večerní pochování basy je v režii faráře Jiřího Chrástka, jemuž zdatně sekunduje Antonín Svobodník st.. Sál, ve kterém se schází zhruba 150 diváků, je vtipně nazván krematoriem, toto pojmenování se objevuje i na plakátech a pozvánkách. Pro scénku je vybrán námět rvačky v děrenské hospodě, účinkující si utahují z hospodského i dalších kreatur, které se v hospodě pravidelně schází. Poprvé zde vidíme pozdější hvězdu P. Čepku v roli kováře Vaňka, Petra Daňu (Karel Duda) nebo J. Krola, který ztvárňuje Jožku Jánošíka. Nechybí ani Miroslav Kristek ml., hospodského Vrbicu hraje Jan Papřok. Na závěr zazpívají a zahrají na kytary Petr Moc a Jiří Dubec písničku popisující celý průběh hospodské rvačky. Problémy s technikou, zničená bedna, celkově však příjemná atmosféra, to jsou první končiny v podání nastupující generace.

Copyright ©2017 Končiny tým. All rights reserved.